Skip to content
نقد فیلم کشتی یونانی

نقد فیلم قصه‌های کیش: کشتی یونانی (ناصر تقوایی-1377)-(کابوس مقوایی)

زمان مطالعه: 3 دقیقه

کشتی یونانی سال‌ها پیش به‌گل‌نشسته است، علت آن‌هم مشخص نیست، شاید نام همین کشتی مرموز مناسب‌ترین عنوان برای این فیلم باشد. خشکی بخیل است و دریا نماد برکت، برکت هم برکت است چه می‌خواهد ماهی و مروارید باشد و چه سیگار و کارتنش. اما نه این‌طور نیست، تقوایی نشان می‌دهد که این‌طور نیست. کیشِ در حالِ پر شدن از بازارچه‌ها، نماد همین نگاه اشتباه است و شاید در سال هفتادوهفت کارگردان پیش‌بینی درستی می‌کرد چراکه باگذشت بیش از دو دهه که از ساخت این فیلم می‌گذرد اگر به بومیان آن منطقه نگاهی بیندازید حیرت می‌کنید از این تناقض بازارچه‌های رنگی (پاساژها) و مناطق زاغه‌نشین و به همین نکته برسید که یک‌عمر فقط کارتن بر روی کارتن گذاشتیم. صحبت از خشکی و دریا شد اما این فیلم نه درباره دریاست و نه خشکی این فیلم قصه باد مخالفی است که شاید کشتی را به گل نشانده این فیلم قصه هواست، اهل هوا.

نقد فیلم کشتی یونانی

موضوع اهل هوا با مستند باد جن تقوایی به سینمای ایران پا نهاده و بعدها وی در همین فیلم کشتی یونانی به آن شکل داستانی داده است. می‌دانیم که فیلم‌ساز در آن منطقه بزرگ‌شده و با شناخت خوب از مراسم زار با قاب‌های درست فضای ماورایی آن را به‌خوبی نشان می‌دهد و بی‌شک که تصویر کردن آن فضا با چند پلان ساده بسیار کار سختی است اگر فکر می‌‌کنید کاری ندارد کافی است به فیلم تردید و چند فیلم دیگر بعدازآن که اهل هوا را به تصویر کشیده‌اند نگاهی بیندازید و ببینید تصویرهایی که ناخواسته گاهی به طنز می‌زند.

در خانه اهل هوا هم درزیرپاهایشان همه‌جا پر از کارتن است و می‌فهمیم که شاید بر هر که بنگری به همین درد مبتلاست. گویی همین مارک‌ها و نام‌های مختلف بودند که چون جنی در جلد زن رفته بودند و حالا جمعه در یک دوراهی کارتن یا زن قرار می‌گیرد انتخابی که شاید تعلل در آن‌هم مضحک باشد و ولی باید جای اوباشی تا بفهمی سخت است. در سکانس پایانی فیلم که ملوان‌ها در حال انداختن کارتن‌ها به آب هستند و زن خوشحال که از آن‌ها خلاص شده لبخندی بر چهره او می‌آید که چندان ادامه ندارد و با صدای بطری‌هایی از بین می‌رود که شاید نشان‌دهنده این است که مشکلات غریبه‌ها برای این مردم بالاتر از این حرف‌هاست و این کابوس پایانی ندارد.

نقد فیلم کشتی یونانی

اما مشکلات فیلم: از بزرگ‌ترین آن شروع کنیم که کوتاه بودن مدت‌زمان و عدم توانایی در پرداخت درست داستان است فیلم حدود بیست دقیقه است و هوایی شدن زن آن‌قدر کوتاه است که ما هیچ‌چیزی از آن نمی‌فهمیم فقط یک جمله نکند مال عرب‌ها باشد و ترس از غریبه و دیگر هیچ درنتیجه سکوت و انجماد او آن‌هم در دقایق اول فیلم اصلاً باورپذیر نمی‌شود. لهجه‌ها در دو بازیگر اصلی غیربومی یعنی مرحوم پناهی و عاطفه رضوی هیچ یکدستی ندارد بخصوص در زن که حتی گریم و لباس هم به باورپذیر کردن نقشش کمکی نمی‌کند. حسین پناهی هم همان حسین پناهی است که می‌شناسیم با همان نگاه‌ها، به فکر فرورفتن‌ها و بیان جملات که درجاهایی تلاش کرده از زبان بومی زادگاه خودش کهگیلویه استفاده کند مثلاً جایی که می‌گوید: نه قشنگه؟ درحالی‌که می‌دانیم هیچ جنوبی از این ساختار استفاده نمی‌کند.

نقد فیلم کشتی یونانی
0 0 رای ها
امتیاز مقاله

بخش نظرات 

مشترک
ابلاغ از
guest
0 کامنت
بازخورد
دیدن همه کامنت ها